Segment urządzeń przenośnych jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałęzią. Tak jak notebooki i laptopy wyparły w większości zastosowań komputery stacjonarne, tak teraz tablety „rozpoczęły ekspansję” na rynku notebooków. Sporo funkcji przejmują też na siebie smartfony wyposażane w coraz mocniejsze procesory z wieloma przydatnymi na co dzień aplikacjami. Coraz szersza funkcjonalność urządzeń przenośnych sprawia, że dla wielu osób stały się już nie tylko gadżetami, ale urządzeniami w różny sposób wykorzystywanymi w codziennej pracy.

Dla wszystkich oczywiste jest, że przygotowując projekt do druku, efekt końcowy musi być maksymalnie zbliżony do założeń widocznych na ekranie monitora. W tym celu tworzone są profile kolorów, przygotowywane proofy, etc. Niestety rzadkością jest jeszcze uwzględnianie zgodności kolorów przy publikacji materiałów w Internecie, a przecież większość informacji, których poszukujemy odnajdujemy właśnie tam – nie ważne, czy chodzi o buty pasujące odcieniem do sukienki, czy o ceramiczne płytki do wymarzonej łazienki.

Do tej pory takie postępowanie miało swoje uzasadnienie – reklamodawcy czy producenci nie byli w stanie przewidzieć, w jaki sposób publikowane zdjęcia będą przeglądane – czy matryca monitora/laptopa będzie dobrej jakości i czy ustawienia wyświetlania będą odpowiednio skonfigurowane.  Badania pokazują jednak, że coraz częściej do przeglądania Internetu używamy urządzeń przenośnych takich, jak tablety czy smartfony. Co więcej, ich producenci zaczęli coraz większą wagę przykładać do jakości wykorzystywanych matryc – kolory reprodukowane są poprawnie, a kąty widzenia w obu płaszczyznach szerokie, gdyż obraz bywa oglądany w trybie portretowym, jak i pejzażowym.

Producenci obserwując ten trend proponują coraz ciekawsze i bardziej przydatne rozwiązania. Również EIZO postanowiło „iść z duchem czasu”. Nowa wersja oprogramowania ColorNavigator dodawanego do monitorów serii ColorEdge umożliwia „emulację”, czyli „odtworzenie” barw urządzenia przenośnego na ekranie monitora. Możemy wtedy ocenić, czy kolorystyka danej pracy: zdjęcia albo projektu graficznego pokazanego na tablecie jest zgodna z naszymi intencjami. Pozwala to na dokonanie niezbędnych korekt, jeszcze przed publikacją projektu.

Funkcja ta jest niezależna od urządzenia i od systemu operacyjnego. Wymaga jedynie przeglądarki internetowej zainstalowanej na urządzeniu przenośnym oraz połączenia bezprzewodowego (WIFI) między danym urządzeniem, a komputerem z zainstalowanym ColorNavigatorem.

Jak to działa:

  1. W oprogramowaniu do kalibracji (ColorNavigator) w opcjach zaawansowanych wybieramy funkcję „Utwórz profil ICC dla urządzeń przenośnych”, a następnie opcję „wykonaj nowy pomiar”.
  2. Na tym etapie określamy stopień precyzji, z jaką stworzymy profil. Proszę pamiętać, że im większa wybrana liczba wzorców kolorów do wyświetlenia, tym dokładniejszy profil, ale i dłuższa procedura pomiarowa.
  3. Synchronizujemy urządzenie przenośne, wybierając w przeglądarce adres, który wyświetla nam ColorNavigator, kładziemy kalibrator na urządzaniu i rozpoczynamy pomiar.
  4. Po skończonym pomiarze możemy za pomocą ColorNavigatora emulować przestrzeń barwną urządzenia przenośnego na monitorze EIZO serii ColorGraphic projektanta.

Intuicyjne oprogramowanie EIZO, Color Navigator pozwoli nam nie tylko na emulację przestrzeni barw innego wyświetlacza na monitorach serii CG, ale i pozwoli na pełne zapanowanie nad kolorem w systemach zarządzania barwą. Dokładny opis oprogramowania znajdą Państwo na stronie: http://lorem.test/aktualizacja-colornavigator-61-dostepny