Monitor do zastosowań biurowych – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Poniżej kilka przydatnych informacji, na jakie rzeczy i funkcje zwrócić uwagę dokonując wyboru monitora do szeroko pojętych zastosowań biurowych.

Korporacje

W środowiskach korporacyjnych głównymi używanymi aplikacjami są arkusze kalkulacyjne, edytory tekstu, aplikacje bazodanowe i wszelkiego typu komunikatory. W zastosowaniach tych nie ma wymogu idealnego odwzorowania koloru czy krótkiego czasu reakcji matrycy.

Przy wyborze monitora do zastosowań korporacyjnych należy szczególnie zwrócić uwagę na:

  • niskie zużycie energii – wiele monitorów w jednej lokalizacji oznacza mnożenie kosztów;
  • zapewnienie ergonomii pracy tak, aby maksymalnie zmniejszyć zmęczenie pracowników, utrzymać wysoki poziom koncentracji, co ma zapobiec powstawaniu błędów i finalnie podnieść wydajność;
  • możliwość scentralizowanej kontroli nad ustawieniami odnoszącymi się między innymi do poboru mocy wszystkich znajdujących się w sieci monitorów;
    W niektórych firmach, ważnym elementem jest możliwość zablokowania pracy na danym monitorze (komputerze) np. poza wyznaczonymi godzinami pracy, tak by osoba nieuprawniona nie miała dostępu do wrażliwych danych.
  • bezawaryjność, a w drugiej kolejności szybki i bezproblemowy serwis.

Centra finansowo-operacyjne

W tych zastosowaniach priorytetem  jest najwyższy stopień niezawodności monitorów. Monitory są tu głównie wykorzystywane na stanowiskach menedżerskich zarządzania operacjami finansowymi, jak również na stanowiskach kontrolujących procesy produkcyjne czy technologiczne. Każda przerwa w pracy to realne straty finansowe lub zagrożenie zakłóceniami przebiegu procesów produkcyjnych np. w energetyce, w przemyśle paliw płynnych i innych.

Przy wyborze monitorów do zastosowań w centrach finansowo – operacyjnych ważna jest:

  • wysoka niezawodność i możliwość szybkiej naprawy / wymiany monitora;
    Polski dystrybutor EIZO, firma Alstor oferuje również opcje serwisowe, które dostosowane są do indywidualnych potrzeb klientów. Na stanowiska o znaczeniu newralgicznym dedykowane są monitory przeznaczone do pracy w trybie ciągłym 24/7 z serii DuraVision.
  • duża powierzchnia robocza ekranu;
    Wielkość ekranu (przekątna), rozdzielczość, a co za tym idzie wielkość plamki w różnych wykorzystywanych aplikacjach ma znaczenie dla komfortu pracy menadżera/operatora. Ważne jest, aby wnikliwie przeanalizować sytuację i dobrać właściwe rozwiązanie (może zamiast jednego monitora o dużej rozdzielczości i małej plamce, zaproponować dwa monitory o mniejszych rozdzielczościach i większej plamce, co powoduje lepszą czytelność obrazu).
  • cienkie ramki wokół paneli, które umożliwiają tworzenie konfiguracji wielomonitorowych;
  • możliwość jednoczesnego wyświetlania obrazu z dwóch niezależnych źródeł (komputerów)

Biuro w domu

Praca zdalna stała się codziennością, spędzamy przy monitorze co najmniej osiem godzin dziennie. Gdy byliśmy w biurach, nasza uwaga nie była aż tak skupiona na ekranie monitora czy laptopa – rozmawialiśmy ze współpracownikami, spotykaliśmy się na naradach, uczestniczyliśmy w konferencjach czy odwiedzaliśmy klientów.  Obecnie całe nasze biznesowe życie toczy się za pośrednictwem ekranu monitora, dlatego tak ważne jest, by jego jakość nie pozostawiała wiele do życzenia. Trzeba też pamiętać, że monitor będzie miał szersze zastosowanie i nie będziemy go używać tylko do aplikacji biurowych.

Wybierając monitor do domu warto wziąć pod uwagę następujące cechy:

  • szeroki zakres regulacji ustawienia ekranu;
    W domu monitor ustawiamy na różnych powierzchniach, często o niestandardowej wysokości, ważne więc jest by można było ustawić ekran w pozycji umożliwiających komfortową pracę.
  • funkcje chroniące wzrok;
    Monitory FlexScan EV mają szereg funkcji, których zadaniem jest zapewnienie komfortu i ochrona wzroku użytkownika, m.in. automatyczna regulacja jasności, ograniczenie emisji niebieskiego światła czy migotania obrazu.
  • tryby wyświetlania dostosowane do różnych aplikacji;
    W zależności od modelu, monitory z tej serii mają 5-6 trybów wyświetlania, dostosowanych do wymagań poszczególnych zastosowań: do programów biurowych, przeglądania internetu czy oglądania filmów. Są też tryby, których ustawienia można zdefiniować samodzielnie, tak by użytkownik mógł dostosować wyświetlanie do swych indywidualnych

Główne zalety monitorów FlexScan

Główne zalety monitorów FlexScan

Wysoki komfort pracy zapewniający ochronę oczu i redukujący zmęczenie zapewnia zwiększenie wydajności pracowników. Mają na to wpływ następujące czynniki:

  • automatyczne i płynne dostosowanie jasności panelu do zmieniającego się oświetlenia na stanowisku pracy;
    Czujnik Auto EcoView wykrywa zmiany oświetlenia zachodzące w otoczeniu w ciągu dnia i automatycznie ustawia optymalny poziom jasności ekranu, aby zapobiec zmęczeniu oczu. Monitory EIZO mają możliwość precyzyjnego regulowania jasności. W słabo oświetlonych środowiskach pracy dla oczu najlepsze jest ustawienie niskiej jasności ekranu. Wykorzystywane w nich podświetlenie LED pozwala precyzyjnie regulować jasność ekranu, a nawet ustawić ją na poziomie zaledwie 1% wartości maksymalnej.
  • ograniczenie migotania obrazu;
    Przyczyną widzianego przez wielu użytkowników migotania, powodującego szybkie zmęczenie oczu, jest wykorzystywana w konwencjonalnych monitorach metoda regulacji jasności podświetlenia LED. Monitory z serii FlexScan wykorzystują hybrydowe rozwiązanie, dzięki któremu regulowanie jasności nie powoduje zauważalnego migotania, przy równoczesnym zachowaniu stabilności koloru.
  • ograniczenie emisji niebieskiego światła;
    Niebieskie światło jest szkodliwe dla oczu. Dlatego w monitorach serii FlexScan jest specjalny tryb wyświetlania Paper, w którym ograniczono emisję niebieskiego światła. Obraz w tym trybie jest cieplejszy, nawet wielogodzinna praca w aplikacjach takich jak edytory tekstu czy arkusze kalkulacyjne nie jest uciążliwa. Przy jednoczesnym wykorzystaniu funkcji Auto EcoView, emisję niebieskiego światła można zmniejszyć aż o 80%.
  • matowe matryce z szerokimi kątami widzenia (cecha przydatna, gdy dwie lub więcej osób oglądają coś jednocześnie na ekranie);
  • tryby wyświetlania dostosowane do różnych aplikacji;
    Monitory FlexScan pracują nie tylko w biurach, używane są do różnych aplikacji. Stąd różne tryby, pomiędzy którymi można przełączać się naciskając przycisk na przednim panelu. (Możliwe jest również automatyczne przełączanie trybu po przełączeniu do innej aplikacji – (Auto Color Mode) po uprzednim przypisaniu trybów w darmowej aplikacji Screen InStyle).
  • ergonomiczne stopki pozwalające precyzyjnie regulować wysokość ekranu, odchylenie w różnych płaszczyznach, obrót do pozycji portretowej;
  • niski poziom zużycia energii;
    Osiągany jest m.in. dzięki zastosowaniu diod LED do podświetlenia ekranu czy dostosowanie jasności panelu do zmian otaczającego oświetlenia. Monitory mają również wyłącznik zasilania, który redukuje pobór mocy do zera.
  • Różne wejścia sygnałowe;
    Monitory z serii FlexScan mają różne zestawy wejść sygnałowych, dzięki temu możliwe jest podpięcie ich zarówno do komputerów starszych, jak i najnowszej generacji (od analogowego D-Sub, poprzez DVI, HDMI i DisplayPort, a kończąc na USB-C).
  • Możliwość scentralizowanego zarządzania monitorami w sieci firmy;
    Oprogramowanie Screen InStyle Server pozwala administratorom zarządzać parametrami monitorów w jednej sieci – np. dając możliwość unifikacji ustawień obrazu czy wyłączenia monitorów po godzinach pracy.

Screen InStyle to autorskie oprogramowanie EIZO, które powstało z myślą o zarządzaniu konfiguracjami wielomonitorowymi, ale przydatne jest również w obsłudze jednego monitora. Oferuje wachlarz funkcji i ustawień, które pozwalają w pełni wykorzystać możliwości modeli z serii FlexScan. Więcej

Zastanawiasz się jaki monitor wybrać? Skontaktuj się z nami lub z którymś z naszych Partnerów Handlowych.