Patologia

Obrazy tkanek ostre jak brzytwa

Cyfryzacja w dziedzinie patologii ułatwiła dostęp do najmniejszych struktur komórkowych i tkankowych. Ich obrazy, wykonane wysokiej jakości mikroskopami optyczno-elektronicznymi, można teraz zobaczyć w najdrobniejszych szczegółach na ekranie monitora. Używane w tym celu wyświetlacze muszą zapewniać dobrą jakość obrazu, umożliwiającą dostrzeżenie nawet bardzo subtelnych zmian i anomalii.

Odpowiedź na potrzeby patologów

Do wyświetlania wyraźnych obrazów tkanek idealnie nadają się monitory z serii RadiForce. Nie tylko mają wysoką rozdzielczość ekranu, ale także zapewniają wierną reprodukcję kolorów. Szeroki gamut, głęboka czerń, równomierne podświetlenie, możliwość kalibracji krzywej pod kątem indywidualnych wymagań – wszystko to zapewnia precyzyjną diagnostykę, nawet w przypadku bardzo drobnych struktur tkankowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora do patologii?

1. Rozdzielczość

Im wyższa rozdzielczość monitora, tym lepsze będzie odwzorowanie szczegółów. Wysoka rozdzielczość sprawia, że wyświetlany obraz nie ulega pikselizacji i ma ostrzejsze, wyraźniejsze krawędzie, a na ekranie zmieści się więcej treści naraz.

2. Przekątna ekranu

W przypadku typowego stanowiska do patologii cyfrowej (monitor ustawiony na biurku) zaleca się przekątną od 27 do 32 cali – dzięki temu ekran wypełnia naturalne pole widzenia użytkownika.

3. Stacja robocza

Tworząc stację roboczą do patologii, warto wziąć pod uwagę przekątną monitora, jego rozdzielczość oraz odległość pomiędzy użytkownikiem a ekranem.

4. Jasność

Zaleca się, aby jasność monitora przeznaczonego do zastosowań diagnostycznych w patologii wynosiła co najmniej 350 cd/m2, ponieważ jest to wartość zbliżona do jasności typowego mikroskopu. By zrekompensować stopniowe pogarszanie jasności wynikające z upływu czasu i być przygotowanym na ewentualne zmiany standardów w branży medycznej, osiągalna jasność monitora powinna być dużo wyższa (np. 1000 cd/m2).

5. Kontrast

Monitor diagnostyczny dla patologii powinien mieć współczynnik kontrastu co najmniej 1000:1 (statyczny). Zapewni to wystarczające różnice między najjaśniejszymi i najciemniejszymi partiami obrazu, a także umożliwi korekcję równomierności.

6. Jednolitość obrazu

Jeśli monitor ma niejednolite podświetlenie, ten sam obraz może wyświetlać się inaczej w zależności od tego, w jakim miejscu ekranu się znajduje. W efekcie użytkownik musi przeciągać obraz po ekranie, by lepiej go zobaczyć. Monitory medyczne z serii RadiForce wyposażono w funkcję DUE (Digital Uniformity Equalizer), która kompensuje różnice jasności i kolorów na całej powierzchni ekranu.

7. Kalibracja

Przed opuszczeniem fabryki urządzenia medyczne muszą przejść kontrolę jakości i kalibrację, natomiast po dotarciu do użytkownika końcowego muszą zostać objęte systemem zapewniania jakości (QA). Regularne kontrolowanie stanu monitora gwarantuje, że obraz wyświetla się prawidłowo, co zmniejsza ryzyko postawienia błędnej diagnozy. Ponadto proces kalibracji pozwala wprowadzać do monitora nowe standardy pojawiające się w branży medycznej.

8. Reprodukcja kolorów

Choć nie wyznaczono jeszcze standardów reprodukcji kolorów dla patologii cyfrowej, wszelkie odchylenia barw należy śledzić i minimalizować. Ważne jest również to, by wszystkie monitory były zgodne z określonymi standardami barwnymi (np. sRGB) i umożliwiały kalibrację z uwzględnieniem różnych warunków oświetleniowych.

9. Żywotność

W przeciwieństwie do monitorów domowych i biurowych monitory medyczne projektuje się z myślą o tym, że będą intensywnie eksploatowane przez długi czas. W efekcie wymiana monitorów często zbiega się w czasie z wymianą innego sprzętu do patologii cyfrowej, np. skanerów WSI. Monitor medyczny cechuje się żywotnością dwa, a nawet trzy razy dłuższą niż zwykły monitor, co zapewnia długoterminowe oszczędności i ogranicza ilość generowanych odpadów.

10. Oprogramowanie do kontroli jakości

Monitory medyczne RadiForce mają własne oprogramowanie umożliwiające zarządzanie testami QA, raportami dotyczącymi stanu urządzenia oraz kalibracją, a także przeprowadzenie konfiguracji pod kątem wymogów międzynarodowych i lokalnych. Zapewnia to zgodność ze standardami jakości oraz ogólną żywotność monitora.

Zalety monitorów EIZO do patologii

  • Monitory wielkoformatowe
  • Możliwość skalibrowania własnej krzywej
  • Doskonałe odwzorowanie różnic między odcieniami
  • Tabela LUT zapewniająca wierną reprodukcję barw
  • Głęboka czerń
  • Wbudowany czujnik zapewniający stabilną jasność
  • Długa żywotność

Masz pytania?

Z przyjemnością pomożemy Ci dobrać monitor idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z naszymi specjalistami

Case studies

Poznaj placówki ochrony zdrowia, które już używają monitorów RadiForce.

Przeglądaj