Wybór monitora do teleradiologii

Szpitale przystosowały się do nowego trendu pracy zdalnej, wprowadzając teleradiologię, czyli formę radiologii umożliwiającą przeprowadzanie diagnostyki poza oddziałem radiologicznym. Takie rozwiązanie stanowi jednak wyzwanie dla radiologów, którzy dysponując ograniczonym budżetem, muszą zapewnić zgodność z rygorystycznymi przepisami dotyczącymi urządzeń medycznych i stworzyć optymalne stanowisko diagnostyczne.

Poniżej prezentujemy kryteria, które warto rozważyć przy wyborze monitora do teleradiologii.

SPIS TREŚCI

  1. Monitor medyczny odpowiedni do reprodukcji obrazów radiologicznych
  2. Wbudowany kalibrator zapewniający reprodukcję obrazów zgodną ze standardem DICOM
  3. Kompaktowe rozmiary gwarantujące inteligentne wykorzystanie przestrzeni
  4. Komfort pracy dzięki regulowanej stopce
  5. Rozdzielczość 8 megapikseli
  6. Funkcje Work-and-Flow
  7. Optymalny stosunek ceny do korzyści
  8. Bezproblemowa kontrola jakości

 

1. Monitor medyczny odpowiedni do reprodukcji obrazów radiologicznych

Wyposażając stanowisko do teleradiologii, należy zwrócić szczególną uwagę na zgodność monitora z obowiązującymi w danym kraju przepisami na temat wyświetlania obrazów w celach diagnostycznych. Przykładem może być tu amerykańska Agencja Żywności i Leków, która wydaje certyfikaty FDA 510(k) dla monitorów medycznych spełniających surowe wymogi w zakresie zastosowań diagnostycznych. W innych krajach mogą obowiązywać wytyczne lub standardy – np. w Niemczech wytyczna kontroli jakości nakazuje stosowanie normy DIN 6868-157. Monitory spełniające tego typu standardy mogą być bezpiecznie stosowane do interpretowania obrazów medycznych w radiografii i innych obszarach, dla których zostały zatwierdzone lub przetestowane. Kluczowe jest to, aby reprodukcja obrazu była dostosowana do celów medycznych – właśnie dlatego w teleradiologii niedopuszczalne jest używanie zwykłych monitorów biurowych.

2. Wbudowany kalibrator zapewniający reprodukcję obrazów zgodną ze standardem DICOM

Monitor niezgodny ze standardem DICOM nie jest w stanie prawidłowo wyświetlać kolorów i skali szarości. Może to doprowadzić do utraty ważnych danych diagnostycznych, a w efekcie negatywnie odbić się na jakości opieki nad pacjentem. Aby zapewnić wyświetlanie szarości zgodnie ze standardem DICOM, należy przeprowadzać regularną kalibrację monitora. Niektóre modele z serii EIZO RadiForce mają wbudowany czujnik kalibracji, który wykonuje pomiar jasności i skali szarości, a następnie kalibruje monitor do standardu DICOM. Wbudowane kalibratory RadiForce działają automatycznie, nie zasłaniają obszaru roboczego i dają radiologom pewność, że oglądane przez nich obrazy wyświetlają się prawidłowo.

3. Kompaktowe rozmiary gwarantujące inteligentne wykorzystanie przestrzeni

Czasami stanowiska teleradiologiczne, zwłaszcza te urządzone w domu, mają mocno ograniczoną ilość miejsca na sprzęt. Warto więc wybrać zgrabny, kompaktowy monitor, który nie zabiera dużo przestrzeni. Do zastosowań w teleradiologii EIZO poleca modele RadiForce MX315W i RX250, wyposażone we wbudowany zasilacz. Oba są wyjątkowo lekkie, co znacznie ułatwia transport i instalację.

4. Komfort pracy dzięki regulowanej stopce

Wielogodzinna praca na nieprawidłowo ustawionym monitorze często prowadzi do bólu ramion i pleców. Korzystając z regulowanej stopki EIZO, radiolog może swobodnie zmienić wysokość, nachylenie i kąt ekranu. Możliwość ustawienia monitora w optymalnej pozycji znacząco poprawia komfort i wydajność pracy.

5. Rozdzielczość 8 megapikseli

W warunkach domowych, ale i w szpitalu nie zawsze da się stworzyć konfigurację wieloekranową. Gdy na stanowisku diagnostycznym znajduje się tylko jeden monitor z niewielkim ekranem lub w niskiej rozdzielczości, radiolog widzi mniej danych naraz, a jego efektywność spada. Monitory wielkoformatowe, takie jak RadiForce MX315W z 8-megapikselowym ekranem w rozdzielczości 4096 × 2160, potrafią wyświetlać obrazy medyczne wyraźniej i z większą szczegółowością. Ponieważ obszar roboczy jest dużo większy, radiolog może mieć otwartych kilka okien jednocześnie. Pozwala to m.in. wyświetlić obok siebie tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, aby łatwiej je ze sobą porównać.

6. Funkcje Work-and-Flow

Obecnie coraz więcej badań ogląda się w postaci cyfrowej, dlatego radiolodzy potrzebują monitorów umożliwiających sprawne nawigowanie między wieloma obrazami. Unikalna technologia EIZO Work-and-Flow znacznie upraszcza im pracę, oferując szereg funkcji przygotowanych specjalnie z myślą o zastosowaniach diagnostycznych.

  • Okno PinP wyświetlane po przesunięciu kursora do krawędzi ekranu
  • Wbudowany przełącznik USB
  • Podświetlenie wybranych fragmentów obrazu, by ułatwić ich analizę
  • Automatyczne przełączanie między modalnościami

7. Optymalny stosunek ceny do korzyści

Popularność teleradiologii wciąż rośnie, a szpitale mierzą się z koniecznością wyposażenia radiologów w odpowiedni sprzęt. Zarówno w przypadku rozwiązań tymczasowych, jak i permanentnych, trzeba nie tylko zapewnić zgodność ze standardami medycznymi, ale też zmieścić się w budżecie. Monitory medyczne EIZO z serii MX oferują doskonały stosunek ceny do korzyści. Świetnie sprawdzą się do diagnostyki na podstawie obrazów medycznych zoptymalizowanych pod kątem standardu DICOM.

8. Bezproblemowa kontrola jakości

Łatwe w obsłudze narzędzie RadiCS umożliwia kompleksowe zarządzanie jakością monitora, od kalibracji przez testy zgodności aż po sieciowe zapewnianie jakości z pomocą RadiNET Pro. Dzięki czujnikom pomiaru wbudowanym w niektórych modelach RadiForce oprogramowanie RadiCS pozwala całkowicie zautomatyzować testy zgodności na potrzeby raportowania diagnostycznego. Zintegrowane rozwiązanie obejmujące czujniki i oprogramowanie sprawia, że proces kontroli jakości jest wydajny i przyjazny użytkownikowi.

Opinie użytkowników

Dr Calvin Soh, konsultant neuroradiologii w szpitalu Manchester Royal Infirmary

„Aby ograniczyć podróżowanie w czasie pandemii, musiałem zorganizować sobie domowe biuro. Postawiłem więc na EIZO i Taurus Medical Solutions. Nie czekałem długo: monitor EIZO RadiForce MX315W z kompatybilną kartą graficzną dotarł do mnie już po trzech dniach roboczych. Panoramiczny ekran o przekątnej 31,1” wyświetla obraz w rewelacyjnej jakości i jest dużo praktyczniejszy niż konfiguracja z dwoma ekranami. Dzięki lampce RadiLight oczy nie męczą mi się nawet podczas wielogodzinnej pracy diagnostycznej. Ogólnie rzecz biorąc, była to doskonała inwestycja, która pomogła mi poprawić jakość mojej pracy. Starania ze strony EIZO i Taurus sprawiły, że proces zakupu i dostawy odbył się błyskawicznie”.