ColorEdge CG2700X

27″ (68,4 cm) | 3840 x 2160 (16:9) | IPS

27-calowy ColorEdge CG2700X oferuje rozdzielczość 4K UHD (3840 x 2160), jasność na poziomie 500 cd/m2 oraz obsługę HDR. Przeznaczony dla profesjonalistów w dziedzinach takich jak edycja wideo, projektowanie gier, fotografia i nie tylko.

ColorEdge CG2700X

Flagowy monitor ColorEdge nowej generacji

ColorEdge CG2700X jest jednym z flagowych modeli najnowszej generacji monitorów ColorEdge do zarządzania kolorem. Oferuje m.in. obsługę standardu HDR i sygnałów USB-C, wbudowany kalibrator oraz zupełnie odmienioną obudowę.

Doskonała jakość obrazu

Tworzenie jasnych, wysokokontrastowych monitorów wymaga kompleksowego podejścia. Wciąż rozwijamy naszą technologię wyświetlania obrazu, używamy wyłącznie najwyższej jakości materiałów i starannie kalibrujemy każdy monitor na etapie produkcji. Dzięki temu reprodukcja obrazu na monitorach EIZO nie ma sobie równych.

Rozdzielczość 4K UHD

ColorEdge CG2700X wyświetla obraz w rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160), a więc czterokrotnie wyższej niż standardowa rozdzielczość full HD. Ekran o przekątnej 27 cali zapewnia obszerną przestrzeń roboczą do przeglądania treści w natywnej rozdzielczości 4K lub treści w pełnej rozdzielczości full HD razem z paskami narzędzi i innymi oknami. Dzięki temu monitor idealnie nadaje się do edytowania materiałów wideo, tworzenia grafiki 3D, projektowania gier, fotografii i innych zastosowań kreatywnych.

Panel IPS wysokiej jakości

CG2700X ma rozdzielczość 3840 x 2160, wysoki współczynnik kontrastu 1450:1 i poziom jasności 500 cd/m². Zdjęcia i grafikę można więc edytować z dokładnością do pojedynczego piksela. Monitor wykorzystuje szerokogamutowy panel IPS z kątami widzenia 178°, dzięki którym ekran może oglądać kilka osób naraz, bez widocznych zmian kolorów i kontrastu.

Szeroki gamut kolorów

ColorEdge CG2700X odtwarza 98% przestrzeni DCI-P3, stosowanej w kinematografii cyfrowej, a także 99% przestrzeni Adobe RGB. Szeroki gamut kolorów zapewnia również wierną reprodukcję całych przestrzeni barwnych CMYK (ISO-coated i US web-coated) używanych w druku. Ponadto monitor obsługuje standard transmisyjny BT.2020.

Wierne odtwarzanie kolorów dzięki tabeli 3D LUT

W modelu CG2700X wykorzystano tabelę 3D LUT, która indywidualnie dopasowuje kolory, pobierając dane z trójwymiarowej tabeli RGB. Tabela 3D LUT korzysta z oferowanej przez oprogramowanie ColorNavigator 7 funkcji emulacji i imituje filmowy wygląd obrazu, co pozwala twórcom sprawdzić, jak będzie wyglądał ich produkt dla odbiorcy końcowego. Ponadto tabela 3D LUT poprawia mieszanie barw RGB, które odgrywa istotną rolę w odtwarzaniu odcieni szarości.

Jednoczesne wyświetlanie kolorów z palety 10-bitowej

CG2700X oferuje niezwykle szerokie spektrum barw, wyświetlając 10-bitowy sygnał na podstawie 16-bitowej tabeli LUT. Dzięki szybkim połączeniom DisplayPort i HDMI oraz kontroli prędkości klatek monitor potrafi odtwarzać aż miliard kolorów jednocześnie, a więc 64 razy więcej niż w przypadku sygnału 8-bitowego. Przejścia tonalne między odcieniami są płynniejsze, a różnice między sąsiadującymi kolorami mniejsze. Równie duże znaczenie w postprodukcji wideo ma udoskonalona skala szarości. Skala 10-bitowa zapewnia od 6% do 14% więcej odcieni szarości niż skala 8-bitowa.

Predefiniowane tryby pracy

Monitor oferuje predefiniowane tryby pracy, w których przestrzeń barwną i wartości gamma dopasowano do standardów DCI-P3, BT. 709 i BT. 2020. Do oglądania treści HDR dostępne są natomiast tryby DCI i BT. 2100 (dla krzywych PQ) oraz BT. 2100 (dla krzywych HLG). Wbudowany kalibrator pozwala dopasować i utrzymać poziom jasności dla poszczególnych trybów.

Funkcje do postprodukcji wideo

CG2700X oferuje wiele funkcji przydatnych w postprodukcji wideo, m.in. obsługę standardu HDR, funkcję DCI-4K Cropping oraz ostrzeżenia dotyczące luminancji i gamutu.

Obsługa HDR

ColorEdge CG2700X ma ekran o wysokiej jasności 500 cd/m2. Obsługuje krzywe HLG (Hybrid Log-Gamma) i PQ (Perceptual Quantization), które pozwalają wyświetlać i edytować treści wideo w standardzie HDR (High Dynamic Range). Korzystając ze zoptymalizowanych krzywych gamma, monitor jest w stanie odtwarzać obrazy w sposób dużo bardziej zbliżony do percepcji ludzkiego oka niż w przypadku standardu SDR (Standard Dynamic Range). Dzięki temu twórcy mogą edytować obrazy wyświetlane z szeroką rozpiętością tonalną, mając pewność, że będą gotowe na dalsze etapy edycji czy color gradingu.

Reprodukcja prawdziwej czerni

Monitor oferuje wysoki współczynnik kontrastu 1450:1*. Umożliwia to wyświetlanie „prawdziwych” czerni, które z reguły są trudne do osiągnięcia w typowych monitorach LCD. Nawet przy patrzeniu na ekran z boku w słabo oświetlonym studio ciemne tony zachowują swoją głębię.

* Typowa wartość, gdy dla ustawienia DUE Priority wybrano opcję „Brightness”.

Funkcja DCI-4K Cropping

CG2700X oferuje funkcję DCI-4K Cropping, która wyświetla sygnał DCI 4K (4096 x 2160), przycinając obraz do natywnej rozdzielczości panelu 4K UHD (3840 x 2160). Użytkownik może zdecydować, czy obraz ma zostać wyśrodkowany, przycięty z prawej czy przycięty z lewej.

Interpolacja metodą najbliższego sąsiada

Przy skalowaniu obrazu monitor może stosować interpolację metodą najbliższego sąsiada (ang. nearest neighbor interpolation). Podczas powiększania obrazu monitor kopiuje najbliższe piksele, aby zachować wierność barw. Po wyłączeniu tej opcji stosowana będzie metoda interpolacji, która wyważa przejścia tonalne sąsiadujących pikseli, aby uzyskać płynne odcienie. Korzystając z menu OSD monitora, użytkownik może z łatwością wybrać metodę interpolacji odpowiednią dla danego projektu, tak aby przy skalowaniu obrazu do rozdzielczości 4K treści wyświetlały się prawidłowo.

Ostrzeżenie dotyczące luminancji

Funkcja Luminance Warning pokazuje obszary ekranu, które mają poziom jasności wyższy niż aktualnie ustawiona wartość. Fragmenty obrazu niewyświetlające się z odpowiednią jasnością zaznaczone są na żółto lub różowo. Funkcja Luminance Warning działa dla jasności 300, 500, 1000 i 4000 cd/m2.

Zbliżenie dla obrazów 4K

CG2700X pozwala powiększyć wybrany obszar ekranu, aby obejrzeć detale i sprawdzić ostrość obrazu. Funkcję zbliżenia można szybko włączyć za pomocą przycisków z przodu monitora.

Tryb Gamut Warning

CG2700X oferuje specjalny tryb pracy Gamut Warning. Po jego wybraniu monitor wykrywa obszary obrazu BT. 2020, których nie da się odtworzyć w standardzie BT. 709, i konwertuje je do odcieni szarości. Do dyspozycji użytkownika jest też tryb pracy BT. 709 Clipping, który pozwala oglądać obrazy BT. 2020 w przestrzeni kolorów BT. 709 i pokazuje, jak będą się wyświetlały w telewizji HDTV.

Wbudowany kalibrator

Produkty z serii ColorEdge były pierwszymi monitorami na rynku wyposażonymi we wbudowany kalibrator. Kalibrator oferowany w modelu CG2700X automatycznie przeprowadza kalibrację monitora w zadanych odstępach czasowych. Dzięki temu nie trzeba kupować osobnego sprzętu kalibracyjnego, by zapewnić idealne odwzorowanie kolorów. Ponadto czujnik udoskonalono w taki sposób, by po wysunięciu na ekran nie zasłaniał widoku i nie przeszkadzał w normalnej pracy.

W trakcie kalibracji nie powinno się pracować z kolorami, ponieważ ustawienia barwne ekranu będą się zmieniać.

 

Oprogramowanie EIZO do szybkiej kalibracji i druku

Oprogramowanie ColorNavigator 7 służy do kalibracji i kontroli jakości monitorów graficznych ColorEdge. Przeprowadza kalibrację sprzętową, wykorzystując tabelę LUT monitora, aby osiągnąć większą precyzję i płynniejsze przejścia tonalne niż w przypadku kalibracji oprogramowaniem.

Dowiedz się więcej o programie ColorNavigator 7

 

Oprogramowanie Quick Color Match zapewnia zgodność kolorów, automatycznie dobierając ustawienia monitora EIZO, programu do retuszu oraz drukarki. Wystarczy przeciągnąć i upuścić wybrany obraz w oknie programu – resztę Quick Color Match zrobi za Ciebie.

Dowiedz się więcej o programie Quick Color Match

Fabryczna kalibracja ustawień

Krzywa gamma jest regulowana dla każdego monitora z serii ColorEdge z osobna w fabryce EIZO w Japonii. W tym celu mierzy się wartości gamma dla kolorów podstawowych RGB (czerwony, zielony, niebieski) w skali 0–255, a następnie korzysta z tabeli LUT monitora, aby wybrać najbardziej pasujące odcienie.

Jednolity obraz na całej powierzchni ekranu

Monitory LCD często wykazują wahania jasności i chromatyczności obrazu w różnych częściach ekranu. Aby temu zapobiec, CG2700X wyposażono w technologię EIZO DUE (Digital Uniformity Equalizer), która kompensuje te wahania, zapewniając stabilne wyświetlanie obrazu.

Komfort użytkowania

Obudowa z ażurowego metalu

Dla modelu CG2700X zaprojektowano zupełnie nową obudowę, której tylna część została wykonana z metalu z ażurowym wzorem. Obecność otworów zapewnia lepszy przepływ powietrza, co pozwala chłodzić monitor bez użycia hałaśliwego wentylatora. Umieszczona z tyłu rączka ułatwia przenoszenie monitora.

Szeroki wybór złączy

ColorEdge CG2700X wyposażono w złącza wejściowe DisplayPort, HDMI i USB-C. Oprócz tego monitor ma wbudowane cztery porty USB-A (dwa w standardzie 3.1 Gen 1 i dwa w standardzie 2.0) umożliwiające podłączenie urządzeń peryferyjnych. Dodatkowo monitor wyposażono we wbudowany w port LAN, pozwalający uzyskać stabilne przewodowe połączenie z siecią.

Kaptur zapobiegający odbijaniu się światła

Do monitora CG2700X dołączono specjalny kaptur zapobiegający odbijaniu się światła od powierzchni ekranu. Jest on wyjątkowo lekki i składa się tylko z jednego elementu, montowanego magnetycznie.

Wygodne połączenie kablem USB-C

Dzięki obsłudze USB-C monitor może wyświetlać obrazy wideo, przesyłać sygnały USB i dostarczać zasilanie do podłączonego urządzenia (np. laptopa lub tabletu). Wielofunkcyjny charakter połączenia USB-C znacznie ułatwia przenoszenie się między stacjami roboczymi i pracę zdalną.

Zrównoważony rozwój

Zgodnie z filozofią EIZO produkt wysokiej jakości to produkt o długim cyklu życia, przyjazny dla środowiska i powstały w duchu zrównoważonego rozwoju. Monitory ColorEdge powstają więc zgodnie z międzynarodowymi przepisami środowiskowymi, oferują inteligentne funkcje energooszczędne i mają długą żywotność, dzięki której ograniczają zużycie zasobów. Na przykładzie modelu CG2700X pokazujemy, jak jakość obrazu idzie w parze z odpowiedzialnym planowaniem, pozyskiwaniem materiałów i produkcją. Wybierając EIZO, użytkownik ma pewność, że inwestuje w nowoczesny i niezawodny monitor.

Społecznie odpowiedzialna produkcja

Produkcja monitora CG2700X odbywa się w sposób odpowiedzialny społecznie. Na żadnym jej etapie nie wykorzystuje się pracy dzieci ani pracy przymusowej. Wszyscy dostawcy EIZO zostali starannie wyselekcjonowani, tak aby zapewnić odpowiedzialność społeczną całego łańcucha dostaw. Dotyczy to w szczególności pozyskiwania minerałów „konfliktowych”. EIZO co roku publikuje szczegółowy raport dotyczący odpowiedzialności społecznej.

Dowiedz się więcej o społecznej odpowiedzialności EIZO

Troska o środowisko

Monitory CG2700X produkowane są w japońskiej fabryce EIZO, w której wdrożono system zarządzania środowiskowego zgodny z normą ISO 14001. Obejmuje to m.in. ograniczenie odpadów i emisji, zmniejszenie zużycia wody, zasobów i energii oraz promowanie ekologicznej postawy wśród pracowników. EIZO relacjonuje te działania w corocznym, udostępnianym publicznie raporcie dotyczącym społecznej odpowiedzialności biznesu.

Ekologiczny monitor na lata

Projektując monitor CG2700X, wzięliśmy pod uwagę jego wpływ na środowisko naturalne i zadbaliśmy o to, by miał jak najdłuższy cykl życia – zazwyczaj znacznie wykraczający poza 5-letni okres gwarancyjny. Części zamienne są dostępne do pięciu lat po zakończeniu produkcji. Długa żywotność monitora i możliwość jego naprawy pozwalają oszczędzać zasoby i chronić środowisko. W procesie produkcji zwracamy szczególną uwagę na stosowanie wyłącznie komponentów i materiałów wysokiej jakości.

5-letnia gwarancja

EIZO oferuje klientom 5-letnią gwarancję. Jest to możliwe dzięki rozwiniętemu procesowi produkcyjnemu opartemu na prostej zasadzie: tworzenie innowacyjnego sprzętu z najwyższej jakości materiałów.

Gwarancja jasności i koloru

Poziom jasności i kolorów dla modelu CG2700X objęty jest gwarancją do 10 tys. godzin pracy od daty zakupu (gdy jasność ustawiono na poziomie co najmniej 120 cd/m2, a temperaturę kolorów w przedziale 5000–6500 K).