ColorEdge CG3146

31,1″ (78,9 cm) | 4096 x 2160 (17:9) | IPS

ColorEdge PROMINENCE CG3146 to pierwszy monitor referencyjny HDR na rynku, który oferuje wbudowany kalibrator zapewniający wierną reprodukcję kolorów w standardzie HDR.

ColorEdge CG3146

Obrazy w standardzie HDR

Technologia HDR

Monitor referencyjny ColorEdge PROMINENCE CG3146 został stworzony z myślą o profesjonalistach w branży telewizyjnej i kinematograficznej, którzy muszą mieć pewność, że oglądany przez nich obraz jest w 100% wierny rzeczywistości. Każdy monitor jest poddawany kalibracji w japońskiej fabryce EIZO, dzięki czemu zapewnia precyzyjną reprodukcję obrazu i doskonale nadaje się do postprodukcji. Fabryczna kalibracja obejmuje najczęściej stosowane standardy SDR i HDR. Wśród dostępnych trybów znajdują się między innymi BT.2020, BT.709, DCI P3, PQ_BT.2100, PQ_DCI P3 i HLG_BT.2100. ColorEdge PROMINENCE CG3146 wyświetla obrazy w szerokiej rozpiętości tonalnej (HDR) bez miejscowego ściemnienia ani automatycznego ograniczenia jasności. Dzięki temu użytkownik ma gwarancję, że każdy piksel obrazu ma odpowiedni kolor i jasność.

Krzywe gamma

ColorEdge PROMINENCE CG3146 obsługuje dwie krzywe gamma stosowane dla filmów HDR:  HLG (Hybrid Log-Gamma) oraz PQ (Perceptual Quantization). Krzywa HLG jest kompatybilna z wyświetlaczami SDR i nadaje się do programów telewizyjnych transmitowanych na żywo. Z kolei krzywa PQ jest zbliżona do ludzkiego wzroku w zakresie percepcji barw i światła, dlatego świetnie sprawdza się do wyświetlania materiałów wideo. Obie krzywe gamma zostały ustandaryzowane przez ITU (International Telecommunication Union) pod nazwą ITU-R BT.2100. Oprócz tego krzywa PQ została ustandaryzowana przez SMPTE (Society of Motion Picture and Television Engineers) pod nazwą ST-2084.

Funkcje do edycji i postprodukcji wideo

Wysoka jasność i kontrast

ColorEdge PROMINENCE CG3146 osiąga poziom jasności 1000 cd/m2 potrzebny do wyświetlania materiałów HDR. Oferuje także współczynnik kontrastu 1 000 000:1, niezbędny do odtwarzania prawdziwej czerni.

Rozdzielczość DCI 4K

Monitor wyświetla obraz w standardzie DCI-4K (4096 x 2160), a więc w rozdzielczości ponad czterokrotnie wyższej niż full HD (1920 x 1080). Dzięki temu idealnie nadaje się do tworzenia i edytowania materiałów wideo, w tym dodawania efektów specjalnych 2D i 3D, komponowania oraz korekcji barwnej.

Kompatybilność wideo

Monitor obsługuje różne formaty wideo, w tym 10-bitowe sygnały HDMI 4:2:2 (50/60p) i 10-bitowe sygnały DisplayPort 4:4:4 (50/60p).

Porty SDI

ColorEdge PROMINENCE CG3146 wyposażono w złącza Single-Link 12G/6G/3G/HD-SDI oraz Dual-Link lub Quad-Link 3G/HD-SDI, umożliwiające płynną transmisję danych wideo w rozdzielczości 4K. Złącza SDI obsługują mapowanie 2SI (2 sample interleave) oraz VPID (Video Payload ID).

Szeroki wybór złączy

CG3146 wyposażono w złącza wejściowe HDMI i DisplayPort umieszczone z boku obudowy, umożliwiające podłączenie wielu różnych urządzeń wideo. Monitor oferuje również cztery porty USB downstream oraz jeden port USB upstream.

Wierne odtwarzanie kolorów

Wbudowany kalibrator

ColorEdge PROMINENCE CG3146 to pierwszy monitor referencyjny HDR na rynku wyposażony we wbudowany kalibrator. Dzięki niemu nie trzeba kupować osobnego sprzętu kalibracyjnego, aby zapewnić wierną reprodukcję kolorów w miarę upływu czasu. Dane kalibracji zapisywane są bezpośrednio w monitorze, dlatego nie trzeba powtarzać procesu kalibracji dla wszystkich podłączonych komputerów.

Prosta kontrola jakości

Wbudowany kalibrator można zaprogramować tak, aby automatycznie przeprowadzał kalibrację monitora w zadanych odstępach czasowych. Chcąc uniknąć przerw w pracy, można np. zaplanować kalibrację na noc lub na weekend. Regularna kalibracja daje pewność, że mimo upływu czasu obraz zawsze wyświetla się tak, jak powinien. Gdy przyjdzie pora na kolejną kalibrację, monitor automatycznie rozgrzeje się, wysunie czujnik pomiarowy i przeprowadzi proces kalibracyjny – nawet, jeśli komputer jest wyłączony.

Jeśli to konieczne, czujnik monitora można skalibrować za pomocą zewnętrznego urządzenia pomiarowego. Obsługiwane są poniższe urządzenia:

Colorimetry Research: CR-100, CR-250, CR300

Klein: K-10/K-10A

Konica Minolta: CS-1000, CS-1000A, CA-210, CA-310, CA410, CS-2000, CS-2000A, CS-200

Photo Research: PR-655, PR-680

JETI: Specbos 1211, Spectraval 1501

Oprogramowanie ColorNavigator do zarządzania kolorem

ColorNavigator to oprogramowanie do kalibracji i kontroli jakości monitorów graficznych ColorEdge. Upraszcza proces kalibracji i i zapewnia wierne odtwarzanie kolorów w fotografii, designie, druku czy edycji wideo.

Szeroki gamut kolorów

Monitor wiernie odwzorowuje aż 99% przestrzeni barwnej DCI-P3, będącej standardem obowiązującym w postprodukcji.

Jednoczesne wyświetlanie kolorów z palety 10-bitowej

ColorEdge PROMINENCE CG3146 potrafi wyświetlać 10-bitowy* obraz z 24-bitowej tabeli LUT (ponad miliard kolorów jednocześnie). Zapewnia to płynne przejścia tonalne i mniejszy współczynnik Delta-E między sąsiadującymi kolorami.

*Do wyświetlania obrazów 10-bitowych potrzebne są karta graficzna i oprogramowanie obsługujące wyjściowe sygnały 10-bitowe.

Precyzyjne odtwarzanie kolorów dzięki tabeli 3D LUT

W modelu CG3146 wykorzystano tabelę 3D LUT, która indywidualnie dopasowuje kolory, pobierając dane z trójwymiarowej tabeli RGB. Ponadto tabela 3D LUT poprawia mieszanie barw RGB, które odgrywa istotną rolę w odtwarzaniu odcieni szarości.

Stabilny obraz dzięki sztucznej inteligencji

Na kolory i jasność monitora LCD mogą wpływać wahania temperatury w otoczeniu oraz temperatury samego urządzenia. Modele z serii ColorEdge CG wyposażono we wbudowany czujnik, który wykrywa zmiany temperatury i dopasowuje przejścia tonalne, kolory, jasność i inne ustawienia monitora tak, aby obraz cały czas wyświetlał się prawidłowo. Algorytm wykorzystywany przez sztuczną inteligencję (AI)* w modelu PROMINENCE umożliwia wykrywanie temperatury i regulację ustawień nawet przy wysokim poziomie jasności.

*Oczekuje na przyznanie patentu.

Błyskawiczna stabilizacja koloru

Typowy monitor LCD potrzebuje około 30 minut, aby osiągnąć stabilny poziom jasności, chromatyczności i odcieni. Modelowi CG3146 pełna stabilizacja kolorów zajmuje zaledwie trzy minuty.

Jednolity obraz na całej powierzchni ekranu

Monitory LCD często wykazują wahania jasności i chromatyczności obrazu w różnych częściach ekranu. Aby temu zapobiec, CG3146 wyposażono w technologię EIZO DUE (Digital Uniformity Equalizer), która kompensuje te wahania, zapewniając stabilne wyświetlanie obrazu.

Funkcje dodatkowe

Predefiniowane tryby wyświetlania

Menu OSD daje wygodny dostęp do predefiniowanych trybów wyświetlania obrazu: BT.2020, BT.709, DCI-P3, PQ_BT.2100, PQ_DCI-P3, HLG_BT.2100, Calibration oraz SYNC_SIGNAL.

Automatyczna regulacja ustawień

CG3146 oferuje funkcję Sync Signal, która automatycznie dopasowuje ustawienia monitora takie jak zakres wejściowy czy format koloru wejściowego w zależności od sygnału wideo. Dzięki temu ustawienia te pozostają niezmienne w trakcie produkcji.

Ostrzeżenie dotyczące jasności

ColorEdge PROMINENCE CG3146 może pokazać obszary ekranu, których nie da się prawidłowo wyświetlić przy aktualnie ustawionym poziomie jasności. Zaznaczone są na żółto lub różowo. Funkcja ta działa dla jasności 300, 500, 1000 i 4000 cd/m2.

Tryb Gamut Warning

CG3146 oferuje specjalny tryb pracy Gamut Warning. Po jego wybraniu monitor wykrywa obszary obrazu BT.2020, których nie da się odtworzyć w standardzie BT. 709, i konwertuje je do odcieni szarości. Do dyspozycji użytkownika jest też tryb pracy BT. 709 Clipping, który pozwala oglądać obrazy BT. 2020 w przestrzeni kolorów BT. 709 i pokazuje, jak będą się wyświetlały w telewizji HDTV.

Zbliżenie dla obrazów 4K

CG3146 pozwala powiększyć wybrane obszary ekranu, aby obejrzeć detale i sprawdzić ostrość obrazu. Funkcję zbliżenia można szybko włączyć za pomocą przycisków z przodu monitora.

Marker bezpiecznego obszaru

Marker bezpiecznego obszaru pokazuje, która część ekranu będzie wyświetlana na danym urządzeniu. Pozwala to sprawdzić, czy napisy i inne informacje tekstowe będą widoczne. CG3146 może wyświetlać trzy rodzaje markerów jednocześnie. Położenie i rozmiar każdego z nich można określić, podając współczynnik proporcji lub piksele. Ponadto użytkownik może samodzielnie ustalić wysokość, priorytet i kolor ramek.

Funkcja Blue-only

CG3146 oferuje funkcję Blue-only, która pozwala sprawdzić szumy dla danego sygnału. W tym celu zostanie wyświetlony monochromatyczny obraz wykorzystujący wyłącznie niebieskie składowe sygnału wejściowego.

Ergonomia i komfort użytkowania

Pokrętło do regulacji

Z przodu monitora znajduje się pokrętło ułatwiające dostęp do jego ustawień. Użytkownik może np. przypisać do niego funkcję regulacji jasności.

Obraz bez migotania

Wiele monitorów cechuje się niezauważalnym migotaniem wyświetlanego obrazu. Choć ludzkie oko nie jest w stanie go dostrzec, zjawisko to przyczynia się do szybszego zmęczenia wzroku. EIZO stosuje technologie ograniczające migotanie, chroniące oczy podczas pracy z komputerem bez pogarszania jakości ani stabilności obrazu.

Kaptur zapobiegający odbijaniu się światła

Do monitora dołączony jest magnetycznie montowany kaptur, który zapobiega powstawaniu odblasków na powierzchni ekranu.

Wbudowane uchwyty do przenoszenia

Z tyłu monitora znajdują się dwa uchwyty, które ułatwiają przenoszenie go z miejsca na miejsce.

Gwarancja jakości

5-letnia gwarancja

Model CG31456 objęty jest 5-letnią gwarancją producenta na wszystkie komponenty, łącznie z panelem LCD*. Oferowanie klientom tak długiej gwarancji jest możliwe dlatego, że produkty EIZO powstają w fabrykach firmy, co pozwala na ścisłą kontrolę jakości i zapewnienie trwałości każdego monitora.

*Czas użytkowania ograniczony do 30 tys. godzin (10 tys. dla panelu LCD).

Gwarancja jasności i koloru

Poziom jasności i kolorów dla modelu CG3146 objęty jest gwarancją do 10 tys. godzin pracy od daty zakupu. Dla temperatury barwowej 6500 K gwarantowana jest jasność na poziomie co najmniej 800 cd/m2.