ColorEdge CG319X

31,1″ (78,9 cm) | 4096 x 2160 (17:9) | IPS

Profesjonalny monitor do edycji wideo w rozdzielczości 4K (4096 x 2160), obsługujący krzywe gamma HLG i PQ oraz szeroki gamut kolorów.

ColorEdge CG319X

Doskonała jakość obrazu

Tworzenie jasnych, wysokokontrastowych monitorów wymaga kompleksowego podejścia. Wciąż rozwijamy naszą technologię wyświetlania obrazu, używamy wyłącznie najwyższej jakości materiałów i starannie kalibrujemy każdy monitor na etapie produkcji. Dzięki temu reprodukcja obrazu na monitorach EIZO nie ma sobie równych.

Rozdzielczość DCI 4K

ColorEdge CG319X wyświetla obraz w standardzie DCI-4K (4096 x 2160), a więc w rozdzielczości ponad czterokrotnie wyższej niż full HD (1920 x 1080). Dzięki temu idealnie nadaje się do tworzenia i edytowania materiałów wideo, w tym dodawania efektów specjalnych 2D i 3D, komponowania oraz korekcji barwnej.

Monitor idealny do softproofingu

EIZO CG319X spełnia surowe wymogi standardu ISO/CD 12646, co udowodniono w ramach testów przeprowadzonych przez Fogra Forschungsgesellschaft Druck e.V. W efekcie monitor otrzymał znak jakości „FograCert Softproof Monitor”

Panel IPS wysokiej jakości

CG319X ma wysoki współczynnik kontrastu 1500:1 i poziom jasności 350 cd/m². Zdjęcia i grafikę można więc edytować z dokładnością do pojedynczego piksela. Monitor wykorzystuje szerokogamutowy panel IPS z kątami widzenia 178°, dzięki którym ekran może oglądać kilka osób naraz, bez widocznych zmian kolorów i kontrastu.

Szeroki gamut kolorów

ColorEdge CG319X odtwarza 98% przestrzeni DCI-P3, stosowanej w kinematografii cyfrowej, a także 99% przestrzeni Adobe RGB. Szeroki gamut kolorów zapewnia również wierną reprodukcję całych przestrzeni barwnych CMYK (ISO-coated i US web-coated) używanych w druku. Ponadto monitor obsługuje standard transmisyjny Rec.2020.

Obsługa HDR

Monitor obsługuje krzywe HLG (Hybrid Log-Gamma) i PQ (Perceptual Quantization), które pozwalają wyświetlać i edytować treści wideo w standardzie HDR (High Dynamic Range). Korzystając ze zoptymalizowanych krzywych gamma, monitor jest w stanie odtwarzać obrazy w sposób dużo bardziej zbliżony do percepcji ludzkiego oka niż w przypadku standardu SDR (Standard Dynamic Range). Dzięki temu twórcy mogą edytować obrazy wyświetlane z szeroką rozpiętością tonalną, mając pewność, że będą gotowe na dalsze etapy postprodukcji.

Reprodukcja prawdziwej czerni

Monitor oferuje wysoki współczynnik kontrastu 1500:1 zgodnie ze standardem DCI. Umożliwia to wyświetlanie „prawdziwych” czerni, które z reguły są trudne do osiągnięcia w typowych monitorach LCD. Nawet przy patrzeniu na ekran z boku w słabo oświetlonym studio ciemne tony zachowują swoją głębię.

Wbudowany kalibrator

CG319X wyposażono we wbudowany kalibrator, który automatycznie przeprowadza kalibrację monitora w zadanych odstępach czasowych. Dzięki temu nie trzeba kupować osobnego sprzętu kalibracyjnego, by zapewnić idealne odwzorowanie kolorów. Ponadto czujnik udoskonalono w taki sposób, by po wysunięciu na ekran nie zasłaniał widoku i nie przeszkadzał w normalnej pracy.

Oprogramowanie EIZO do szybkiej kalibracji i druku

Oprogramowanie ColorNavigator 7 służy do kalibracji i kontroli jakości monitorów graficznych ColorEdge. Przeprowadza kalibrację sprzętową, wykorzystując tabelę LUT monitora, aby osiągnąć większą precyzję i płynniejsze przejścia tonalne niż w przypadku kalibracji oprogramowaniem.

Dowiedz się więcej o programie ColorNavigator 7

 

Oprogramowanie Quick Color Match zapewnia zgodność kolorów, automatycznie dobierając ustawienia monitora EIZO, programu do retuszu oraz drukarki. Wystarczy przeciągnąć i upuścić wybrany obraz w oknie programu – resztę Quick Color Match zrobi za Ciebie.

Dowiedz się więcej o programie Quick Color Match

Jednoczesne wyświetlanie kolorów z palety 10-bitowej

CG319X oferuje niezwykle szerokie spektrum barw, wyświetlając 10-bitowy sygnał na podstawie 24-bitowej tabeli LUT. Dzięki szybkim połączeniom DisplayPort i HDMI oraz kontroli prędkości klatek monitor potrafi odtwarzać aż miliard kolorów jednocześnie, a więc 64 razy więcej niż w przypadku sygnału 8-bitowego. Przejścia tonalne między odcieniami są płynniejsze, a różnice między sąsiadującymi kolorami mniejsze. Równie duże znaczenie w postprodukcji wideo ma udoskonalona skala szarości. Skala 10-bitowa zapewnia od 6% do 14% więcej odcieni szarości niż skala 8-bitowa.

Fabryczna kalibracja ustawień

Krzywa gamma jest regulowana dla każdego monitora z serii ColorEdge z osobna w fabryce EIZO w Japonii. W tym celu mierzy się wartości gamma dla kolorów podstawowych RGB (czerwony, zielony, niebieski) w skali 0–255, a następnie korzysta z tabeli LUT monitora, aby wybrać najbardziej pasujące odcienie.

Jednolity obraz na całej powierzchni ekranu

Monitory LCD często wykazują wahania jasności i chromatyczności obrazu w różnych częściach ekranu. Aby temu zapobiec, CG319X wyposażono w technologię EIZO DUE (Digital Uniformity Equalizer), która kompensuje te wahania, zapewniając stabilne wyświetlanie obrazu.

Stabilna jasność bez odchyleń kolorów

W monitorze służącym do obróbki obrazów liczą się przede wszystkim niezmienna jasność i temperatura barwowa. Opatentowane układy elektroniczne kompensują wahania jasności spowodowane długotrwałym użytkowaniem oraz zmianami temperatury otoczenia i samego urządzenia. Wbudowany termometr wykrywa zmiany temperatury i dopasowuje przejścia tonalne, kolory, jasność i inne ustawienia monitora tak, aby obraz cały czas wyświetlał się prawidłowo. Co więcej, stabilizacja parametrów wyświetlania po włączeniu monitora zajmuje zaledwie trzy minuty.

Funkcje do edycji wideo

CG319X zaprojektowano specjalnie pod kątem postprodukcji wideo. Jego wbudowany czujnik umożliwia również walidację wyników kalibracji, a tabela 3D LUT gwarantuje wysoką precyzję odwzorowania kolorów.

Wierne odtwarzanie kolorów dzięki tabeli 3D LUT

W modelu CG319X wykorzystano tabelę 3D LUT, która indywidualnie dopasowuje kolory, pobierając dane z trójwymiarowej tabeli RGB. Panele LCD wykazują różnice w poziomach jasności i mieszaniu kolorów (czerwonego, zielonego i niebieskiego). Różnice te można dokładnie mierzyć i kontrolować za pomocą urządzeń pomiarowych. Wszystkie modele z serii CG są starannie konfigurowane na etapie produkcji, dzięki czemu każdy z nich zapewnia wierną, niezawodną reprodukcję kolorów.

Tabela 3D LUT korzysta z oferowanej przez oprogramowanie ColorNavigator funkcji emulacji, aby imitować filmowy wygląd obrazu. To pozwala twórcom sprawdzić, jak będzie wyglądał ich produkt dla odbiorcy końcowego. Ponadto tabela 3D LUT poprawia mieszanie barw RGB, które odgrywa istotną rolę w odtwarzaniu odcieni szarości.

Profile 3D LUT

Oprogramowanie ColorNavigator pozwala emulować wygląd filmów na podstawie plików 3D LUT. Funkcja emulacji filmów jest dostępna dla maksymalnie pięciu trybów wyświetlania monitora i umożliwia symulowanie docelowego wyglądu kolorów.

Marker bezpiecznego obszaru

Marker bezpiecznego obszaru pokazuje, która część ekranu będzie wyświetlana na danym urządzeniu. Pozwala to sprawdzić, czy napisy i inne informacje tekstowe będą widoczne. Kolor znacznika można zmienić tak, by był widoczny na każdym obrazie.

Marker proporcji

Marker proporcji pokazuje, który obszar ekranu będzie wyświetlany na urządzeniu odbierającym obraz w rozdzielczości DCI 4K (4096 x 2160) lub DCI 2K (2048 x 1080). Dzięki temu można łatwo sprawdzić, jak będzie wyglądał gotowy materiał na innych ekranach. Do wyboru są proporcje 1.85:1, 2.35:1 i 2.39:1.

Zbliżenie dla obrazów 4K

CG319X pozwala powiększyć wybrane obszary ekranu, aby obejrzeć detale i sprawdzić ostrość obrazu. Funkcję zbliżenia można szybko włączyć za pomocą przycisków z przodu monitora.

Ostrzeżenie dotyczące luminancji

Funkcja Luminance Warning pokazuje obszary ekranu, które mają poziom jasności wyższy niż aktualnie ustawiona wartość. Fragmenty obrazu niewyświetlające się z odpowiednią jasnością zaznaczone są na żółto lub różowo. Funkcja Luminance Warning działa dla jasności 300, 500, 1000 i 4000 cd/m2.

Tryb Gamut Warning

CG319X oferuje specjalny tryb pracy Gamut Warning. Po jego wybraniu monitor wykrywa obszary obrazu Rec. 2020, których nie da się odtworzyć w standardzie Rec. 709, i konwertuje je do odcieni szarości. Do dyspozycji użytkownika jest też tryb pracy Rec. 709 Clipping, który pozwala oglądać obrazy Rec. 2020 w przestrzeni kolorów Rec. 709 i pokazuje, jak będą się wyświetlały w telewizji HDTV.

Obsługa prędkości klatek 24 fps i różnych częstotliwości sygnału HDMI

Większość filmów nagrywa się ze standardową prędkością 24 fps (klatek na sekundę). Typowe monitory mają jednak prędkość odtwarzania 60 fps, co oznacza, że wyświetlane na nich filmy 24 fps wyglądają nienaturalnie. CG319X potrafi wyświetlać obrazy wideo z prędkością przesuwu 24 fps, dzięki czemu możesz oglądać i edytować je w takiej postaci, w jakiej zostały nagrane.

Monitor obsługuje też sygnały HDMI o częstotliwości odświeżania 60, 50, 30, 25 i 24 Hz, aby użytkownik mógł wyświetlać je w oryginalnym formacie. CG319X wyposażono również w funkcję konwersji I/P.

Predefiniowane tryby pracy

Monitor oferuje predefiniowane tryby pracy, w których przestrzeń barwną i wartości gamma dopasowano do standardów DCI-P3, Rec. 709 i Rec. 2020. Do oglądania treści HDR dostępne są natomiast tryby DCI i Rec. 2100 (dla krzywych PQ) oraz Rec. 2100 (dla krzywych HLG). Tryby pracy można łatwo zmieniać za pomocą przycisków z przodu monitora i – w razie potrzeby – kalibrować za pomocą oprogramowania ColorNavigator.

Szeroki wybór złączy wejściowych

Coraz więcej profesjonalistów z branży kreatywnej używa laptopa nie tylko w terenie, ale też w swoim domowym biurze. Porządny laptop o dużych możliwościach często jest ich jedynym komputerem, a co za tym idzie integralną częścią ich stanowiska pracy. EIZO wzięło to pod uwagę, projektując monitory graficzne z serii ColorEdge.

Złącza monitora

Łatwiej już być nie może: bogactwo portów wejściowych sprawia, że bez problemu podłączysz swoje urządzenia – komputer, laptop, kamerę – bezpośrednio do monitora.

ColorEdge CG319X ma dwa złącza DisplayPort i dwa wejścia HDMI. Obsługuje różne formaty wideo, do 10-bitowych 4:4:4 z częstotliwością 50/60p (przez DisplayPort) i 10-bitowych 4:2:2 z częstotliwością 50/60p (przez HDMI).

Ergonomia

Monitory ColorEdge poprawiają ergonomię miejsca pracy, nie tylko zapewniając ulgę dla oczu i pleców, ale też wychodząc naprzeciw indywidualnym potrzebom użytkowników. Bo monitor powinien dopasować się do Ciebie, a nie na odwrót.

Obraz bez migotania

Wiele monitorów cechuje się niezauważalnym migotaniem wyświetlanego obrazu. Choć ludzkie oko nie jest w stanie go dostrzec, zjawisko to przyczynia się do szybszego zmęczenia wzroku. EIZO stosuje technologie ograniczające migotanie, chroniące oczy podczas pracy z komputerem bez pogarszania jakości ani stabilności obrazu.

Nowoczesna powłoka antyodblaskowa

Nic tak nie rozprasza podczas pracy z komputerem, jak światło odbijające się od ekranu. Wszystkie monitory EIZO mają specjalną powłokę antyodblaskową, która skutecznie eliminuje irytujące refleksy na powierzchni panelu. Dzięki temu nie musisz już siedzieć w niewygodnej pozycji, aby ich uniknąć.

Stopka z szerokim zakresem regulacji

Monitory ColorEdge umożliwiają płynną regulację wysokości. W zależności od modelu ekran można opuścić aż do samej podstawy. Dzięki temu każdy użytkownik, niezależnie od wzrostu, może ustawić górną krawędź ekranu nieco poniżej swojej linii wzroku – tak, jak dyktują zasady ergonomii. Monitor można również obracać, przekręcać i przechylać, aby znaleźć optymalną pozycję nienadwyrężającą pleców i szyi.

Ponadto model CG319X można ustawić w trybie portretowym, co przyda się zwłaszcza podczas pracy z materiałami w orientacji pionowej.

154 mm
35 stopni do tyłu, 5 stopni do przodu
344 stopnie

Kaptur zapobiegający odbijaniu się światła

Do modeli z serii CG dołączane są kaptury zapobiegające odbijaniu się światła od powierzchni ekranu. Kaptur CG319X zakłada się na monitor magnetycznie, co znacznie upraszcza i przyspiesza montaż.

Zrównoważony rozwój

Zgodnie z filozofią EIZO produkt wysokiej jakości to produkt o długim cyklu życia, przyjazny dla środowiska i powstały w duchu zrównoważonego rozwoju. Monitory ColorEdge powstają więc zgodnie z międzynarodowymi przepisami środowiskowymi, oferują inteligentne funkcje energooszczędne i mają długą żywotność, dzięki której ograniczają zużycie zasobów. Na przykładzie modelu CG319X pokazujemy, jak jakość obrazu idzie w parze z odpowiedzialnym planowaniem, pozyskiwaniem materiałów i produkcją. Wybierając EIZO, użytkownik ma pewność, że inwestuje w nowoczesny i niezawodny monitor.

Społecznie odpowiedzialna produkcja

Produkcja monitora CG319X odbywa się w sposób odpowiedzialny społecznie. Na żadnym jej etapie nie wykorzystuje się pracy dzieci ani pracy przymusowej. Wszyscy dostawcy EIZO zostali starannie wyselekcjonowani, tak aby zapewnić odpowiedzialność społeczną całego łańcucha dostaw. Dotyczy to w szczególności pozyskiwania minerałów „konfliktowych”. EIZO co roku publikuje szczegółowy raport dotyczący odpowiedzialności społecznej.

Dowiedz się więcej o społecznej odpowiedzialności EIZO

Troska o środowisko

Monitory CG319X produkowane są w japońskiej fabryce EIZO, w której wdrożono system zarządzania środowiskowego zgodny z normą ISO 14001. Obejmuje to m.in. ograniczenie odpadów i emisji, zmniejszenie zużycia wody, zasobów i energii oraz promowanie ekologicznej postawy wśród pracowników. EIZO relacjonuje te działania w corocznym, udostępnianym publicznie raporcie dotyczącym społecznej odpowiedzialności biznesu.

Ekologiczny monitor na lata

Projektując monitor CG319X, wzięliśmy pod uwagę jego wpływ na środowisko naturalne i zadbaliśmy o to, by miał jak najdłuższy cykl życia – zazwyczaj znacznie wykraczający poza 5-letni okres gwarancyjny. Części zamienne są dostępne do pięciu lat po zakończeniu produkcji. Długa żywotność monitora i możliwość jego naprawy pozwalają oszczędzać zasoby i chronić środowisko. W procesie produkcji zwracamy szczególną uwagę na stosowanie wyłącznie komponentów i materiałów wysokiej jakości.

5-letnia gwarancja

EIZO oferuje klientom 5-letnią gwarancję ograniczoną. Jest to możliwe dzięki rozwiniętemu procesowi produkcyjnemu opartemu na prostej zasadzie: tworzenie innowacyjnego sprzętu z najwyższej jakości materiałów.

Gwarancja jasności i koloru

Poziom jasności i kolorów dla modelu CG319X objęty jest gwarancją do 10 tys. godzin pracy od daty zakupu (gdy jasność ustawiono na poziomie 120 cd/m2 lub mniej, a temperaturę kolorów w przedziale 5000–6500 K).